Pierwsza wizyta fizjoterapeuty u dziecka w domu

Przygotowanie do wizyty fizjoterapeuty

Jak się przygotować?

Choć warunki domowe do prowadzenia rehabilitacji dla Maluszka są bardziej komfortowe to warto pamiętać o kilku rzeczach, by ten proces przebiegł przyjemnie i w poczuciu bezpieczeństwa dziecka i rodzica.

Najważniejsze nastawienie rodzica. Niemowlę to barometr emocji rodzica. Nie da się oczywiście uniknąć niepokoju związanego z nową sytuacja ale jeśli poświęcimy chwile na znalezienie godnego zaufania fizjoterapeutę, wcześniej zdobędziemy wiedzę co będzie się działo i postaramy się podejść pozytywnie to znacznie wpłynie to na dobre samopoczucie maleństwa.

Druga ważna kwestia to przygotowanie miejsca gdzie dziecko będzie mogło leżeć swobodnie, a fizjoterapeuta będzie miał możliwość obserwacji i badania. Najlepiej sprawdzi się miejsce na podłodze np. puzzle piankowe, mata edukacyjna, bądź po prostu dywan przykryty kocem.

Najlepiej tez wybrać na rehabilitacje godzinę, kiedy dziecko nie ma drzemki oraz nie jest głodne. Optymalnie jest to ok 20-30 minut po jedzeniu.

Jak wygląda przebieg spotkania z fizjoterapeutą?

Na początku fizjoterapeuta porozmawia z rodzicem. Zbierze ważne informacje o przebiegu ciąży i porodu. Da to tez możliwość oswojenia się dziecka z nową osobą oraz fizjoterapeucie wstępną ocenę maluszka.

Następnie rodzic zostanie poproszony o położenie niemowlęcia i jeśli dziecko jest spokojne o rozebranie. Wtedy fizjoterapeuta będzie obserwował jak dziecko patrzy, jak jest ułożone jego ciało i co potrafi robić. Później zacznie zabawiać dziecko by pokazało co potrafi. Jeśli maluszek będzie spokojny porusza rączkami i nóżkami by ocenić napięcie mięśniowe i ewentualne zaburzenia w stawach. Następnie położy dziecko na brzuchu by ocenić jak sobie radzi w tej pozycji. Pod koniec badania rehabilitant poinformuje co jest właściwe na dany wiek a nad czym powinno się popracować by dać maleństwu jak najlepsze warunki do dalszego rozwoju. I już na pierwszym spotkaniu rodzicom zostanie pokazanych kilka ćwiczeń oraz jak pielęgnować by wspomagać rozwój i unikać błędów.

Warto zadawać pytania by rozwiewać swoje wątpliwości czy czynności wykonywane przy dziecku są dobre dla jego dalszego rozwoju.

Wizyta w gabinecie u fizjoterapeuty z dzieckiem.

Jeśli decydują się Państwo na wizytę u fizjoterapeuty w gabinecie, trzeba pamiętać o wzięciu ze sobą:

  • 2 pieluszek tetrowych w razie ulewania i innych potrzeb
  • Jednej flanelowej pieluszki lub kocyka, by można było położyć na stole rehabilitacyjnym i żeby maluszek czuł się bardziej komfortowo i ciepło.
  • Dodatkowe ubranko też się przyda w razie zasiusiania lub innych ubrudzeń
  • Ulubioną zabawkę.
  • Pokarm dla dziecka

Jeśli dziecko jest karmione butelką lub na wizytę przyszedł tata bez mamy to warto zabrać ze sobą jedzenie. Często po rehabilitacji maluszki są głodne i mało cierpliwe.

Siebie warto ubrać wygodnie, gdyż fizjoterapeuta może pokazać kilka ćwiczeń wraz z dzieckiem i będzie konieczność klęknąć lub usiąść na macie gimnastycznej.

Wizyta w gabinecie u fizjoterapeuty z dzieckiem

Podsumowanie

  1. Najważniejsze jest pozytywne nastawienie, postaraj się przygotować do wizyty wcześniej.
  2. Zorganizuj miejsce na rehabilitacje gdzie dziecko będzie miało swobodę ruchu.
  3. Spróbuj ułożyć dzień by maleństwo było najedzone i wyspane.
  4. Na wizytę do gabinetu weź: 2 pieluszki tetrowe, 1 pieluszkę flanelową lub kocyk, ubranko na zmianę, ulubioną zabawkę dziecka i jedzenie.